Kabelové televize Kopřivnice slaví v letošním roce 30 let fungování firmy a při této příležitosti pořádá v listopadu 2024 v centru Kopřivnice v proskleném pavilonu výstavu.
Výstava prostřednictvím fotografií a doprovodných textů seznamuje s tím, čím se kabelová televize v uplynulých letech zejména zabývala a jaké byly hlavní milníky v činnosti firmy.
Najdete zde však také ukázky historických televizorů, radiopřijímačů, magnetofonů a dalších přístrojů, které od poloviny minulého století, během socialismu a v 90. letech sloužily k zpracování obrazu a zvuku.
Máte tak možnost vidět dobové vybavení našich domácností a možná poznáte „aparát“, který sloužil u Vás doma.
Na základě naší zářijové výzvy některé z přístrojů věnovali občané Kopřivnice, za což jim děkujeme.
Výstava má i vzdělávací charakter, neboť u jednotlivých exponátů je připojena informace, k čemu přístroj sloužil, jaké měl parametry a pokud to bylo možné zjistit, tak i pořizovací cena. Jen stěží si dnes dokážeme představit, že v 80. letech se našli nadšenci, kteří za první CD přehrávač vyráběný v Československu byli ochotni utratit 3 měsíční výplaty.
Pokud máte zájem o tričko KTK30, které jsme pro tuto příležitost připravili, tak máte možnost se na tomto odkazu zapojit do slosování.
Informace k výstavě
Co přenáší vlny
Kabelová televize Kopřivnice, s.r.o. slaví v letošním roce 30 let činnosti jako samostatná obchodní společnost. Při této příležitosti bychom rádi ukázali, jak se postupem doby měnilo využití rádiových vln a způsob příjmu rádiového a televizního vysílání.
Připravili jsme expozici telekomunikační techniky, která se mezi roky 1945 až 2005 používala pro příjem rozhlasu, televizního vysílání a telefonování. Vystavené přístroje jsou ze sbírky KTK, kterou budujeme od roku 1995.
Exponáty jsou v původním stavu, nejsou zrekonstruované, neboť smyslem výstavy není prezentovat unikátní historické kousky, ale připomenout, na čem jsme v našich domácnostech poslouchali hudbu nebo sledovali filmy. Děkujeme všem, kteří věnovali do naší sbírky některý z přístrojů a pomohli nám zdokumentovat vývoj v této oblasti. Pokud máte doma na půdě, chatě či ve sklepě zbytečný historický televizor, radiopřijímač či magnetofon, tak neváhejte a ozvěte se (tel. 556 821 076).
KTK patří mezi nejdéle fungující kabelové televize v Česku, drží krok s celosvětovými technologickými trendy a snaží se poskytovat občanům našeho města kvalitní internetové připojení a televizní služby. Mimo tuto hlavní činnost se zabýváme i dalšími aktivitami, o kterých se můžete dočíst v „Životopise KTK“.
Soutěžte s KTK, více informací na webu www.ktk.cz/soutez30.
Polovina minulého století
Rádiové vlny sloužily hlavně pro rádiové spojení prostřednictvím vysílaček, k navigaci letadel a letecké radary. Hlavními uživateli byla armáda a pošta. Přístroje většinou potřebovaly připojení k elektrorozvodné síti, neboť používaly elektronky a byly nepřenosné.
Rozhlasové přijímače byly robustní konstrukce s velkým reproduktorem. Kvalita přenášeného rozhlasového vysílání byla nízká, neboť se používaly střední a krátké vlny. Aby radiopřijímač fungoval, byla nutná venkovní několik metrů dlouhá drátová anténa umístěná co nejvýše. Kvalitní anténa umožňovala poslouchat na krátkých vlnách stanice z celého světa.
Gramofony přehrávaly desky s použitím speciální ostré kovové jehly. Na jednu stranu standardní gramofonové desky vyrobené z šelaku se vešlo přibližně 3 minuty hudby v monofonním podání. Rádia a gramofony měly v československých domácnostech nezastupitelnou úlohu, neboť byly jediným zdrojem informací a zábavy.
Ve stejném období začíná v USA komerční televizní vysílání, které se rychle stává masovou zábavou a novým ekonomickým odvětvím po celém světě.
60. léta minulého století
Je období, kdy končí éra rozměrných dřevěných skříní spojujících radiopřijímač a gramofon, neboť elektronky jsou nahrazovány polovodičovými tranzistory – zmenšují se rozměry a snižuje váha elektropřístrojů. Polovodičům stačí k fungování napětí z baterií, což dovoluje výrobu přenosných radiopřijímačů – „tranzistoráků“.
Pozvolna začíná vysílání v pásmu velmi krátkých vln (VKV), kde je příjem rozhlasu podstatně kvalitnější oproti středním vlnám a umožňuje stereofonní přenos zvuku.
Československá televize vysílá jeden černobílý program. Televizní obrazovka se stává běžnou součástí života. Je významným zdrojem zábavy a informací a ve většině domácnosti se před ní každý večer schází celá rodina.
Gramofonové desky se začínají vyrábět z vinylu, nastupuje formát LP s rychlostí 33 otáček/min, který na jednu stranu desky dovoluje zaznamenat až 25 minut hudby.
Cívkové magnetofony umožňovaly vzájemné kopírování zvukových záznamů, což byl mnohdy jediný způsob, jak poslouchat hudbu zpěváků ze západu. V USA začíná nová forma zábavy – automaty s arkádovými videohrami.
80. léta minulého století
Nástup integrovaných obvodů zlepšuje technické parametry spotřební elektroniky, zjednodušuje výrobu, snižuje poruchovost a zlepšuje kvalitu výrobků.
Podstatná část spotřební elektroniky vzniká jako kopie produktů kapitalistické ciziny nebo jsou nakupovány výrobní licence ze Západu, neboť socialistický průmysl nezvládá vývoj. Na trhu je nedostatek moderní spotřební elektroniky a ta se často prodává jako podpultové zboží za úplatek. Hudba se šíří prostřednictvím „kamarádských“ kopií magnetofonových kazet nebo nákupy gramofonových desek na polooficiálních burzách. Nelegálně se do Československa dováží VHS videorekordéry, amatérsky se dabují zahraniční videokazety a úspěšně funguje černý filmový trh. Barevné televizní vysílání je již standardem, ale v nabídce Československé televize jsou stále jen dva televizní programy pod kontrolou státu. Kapitalistická cizina začíná komerčně používat satelitní vysílání (družice ASTRA), které pokrývá i naše území, a tak mohou i v socialistickém Československu televizní nadšenci s použitím rozměrných parabol sledovat desítky zahraničních programů.
90. léta minulého století
Toto období je považováno pro spotřební elektroniku za přelomové, neboť začíná digitalizace. Technologického vrcholu dosáhlo analogové zpracování obrazu a zvuku. Na trhu jsou k dispozici kvalitní HiFi přístroje pro věrnou domácí produkci zvuku, ale i levné plastové výrobky z Číny pochybné kvality. Videokazety (VHS), gramofonové desky, audiokazety či záznam na magnetofonové pásky nelze dále vylepšovat a začíná se rozšiřovat digitální zpracování zvuku – CD nosiče.
Televize vysílá pouze analogově, což nedovoluje navýšit počet programů šířených pozemními vysílači. Na venkovní anténu je možné sledovat ČT1, ČT2, Nova, Prima a v některých místech i programy sousedního státu. Kabelová televize Kopřivnice tehdy přenášela 13 TV programů (v současnosti 165). Mění se čtvercový formát TV vysílání (4:3) na obdélníkový (16:9). Skleněné „baňaté“ obrazovky začínají pozvolna vytlačovat
ploché LCD a plazma zobrazovače. Firmy a domácnosti začínají používat počítače, což je startovací čára pro pozvolný nástup internetu. Objevují se první digitální fotoaparáty, herní konzole a začíná éra mobilního telefonování.
Jak jsme telefonovali posledních 80 let
Základní princip telefonování se od vynálezu telefonu v roce 1876 do 90. let minulého století (tedy 120 let) zásadně neměnil. Zvukové vlny vytvořené našimi hlasivkami snímá mikrofon a signály se po dvou drátech přenáší do sluchátka, komu voláme. V praxi to znamená, že telefonující jsou vzájemně propojeni dvěma dráty.
Velké podniky začaly v 80. letech minulého století používat telefonní linky i pro přenos textů a černobílých obrázků – faxování. Znamenalo to podstatné zrychlení „papírové” komunikace. 90 léta jsou přelomovým okamžikem, kdy hovor začínají přenášet mobilní vysílače a dráty již nejsou potřeba. Jedná se o analogové systémy, které bylo snadné i amatérským způsobem odposlouchávat. Následuje systém GSM, který
hovory přenáší digitálně a v různých modifikacích se používá doposud. Dnešní mobilní telefon je vlastně malý počítač, kdy telefonování je jen jednou z mnoha aplikací ve vašem mobilu a veškerá komunikace probíhá jako přenos dat.
Nezapomeňte! Velký bratr sleduje veškerou komunikaci, která přes váš mobil prochází, včetně připojení k internetu a sociálních sítí.